Aigara Bikšes instalācija "Palīdzības punkts"

Mārīte Lempa, 09.07.2007., 09:41

Uzturoties Aumori mūsdienu mākslas centrā Japānā mākslinieks Aigars Bikše ir izveidojis instalāciju Landau koledžas jauniešu projektam "Palīdzības punkts".

Palīdzības punkta ideja radās amerikāņu Landau koledžas 7 studentu grupai, tā mērķis ir ļaut ikvienam justies droši sabiedriskajā telpā – skolās, universitātēs, iepirkuma centros u. c. Projekta ietvaros jaunieši aptaujāja savus vienaudžus: kas liktu viņiem justies droši, kādas lietas briesmu gadījumā viņiem būtu nepieciešamas lai varētu nomierināties vai aizsargāt sevi?! No desmit vispopulārāko aptaujā iegūto lietu topa studenti piedāvā izveidot komplektu, kuru ievietot stendos, marķētos ar speciālu „palīdzības punkts” zīmi. Vispopulārāko aizsargājošo lietu sastāvā ir Bībele, lācis Tedijs, asaru gāzes baloniņš, Dalailamas fotogrāfija, ierocis, Salatēva figūriņa, teksts un mūzika dziesmai „let it be” (Bītli)

Aigara Bikšes izstrādātais “Palīdzības punkts” ir 50 X 50 cm liela kaste ar stikla kupolu, kurā ir ievietotas Landau koledžas studentu aptaujā pieminētās lietas. Lai punkts būtu vieglāk pamanāms, tam apkārt ir nostiepta spilgti dzeltena lente ar uzrakstu “palīdzības punkts”. Pie kastes ir pievienots teksts: “Briesmu gadījumā sasist stiklu! Izmantot nepieciešamos priekšmetus pašaizsardzībai!” Blakus punktam uz informācijas stendiem tiek izvietota informācija par Landau Koledžas studentu projektu un par vairākiem gadījumiem kad ASV skolās ir notikušas masu slepkavības izmantojot šaujamieročus – 2007 gadā ASV Virdžinijas tehnikuma teritorijā Seung – Hui Cho nogalināja 32 un ievainoja 25 cilvēkus; 1999 gadā ASV Kolumbīnes vidusskolā 2 skolnieki Ēriks Harriss un Dilans Klebolds nogalināja 12 skolniekus, 1 pasniedzēju un ievainoja vēl 24 cilvēkus; 1966. gadā ASV Teksasas Universitātē Čārlz Džozefs Vitmans nogalināja 14 un ievainoja 31 cilvēku.

Šobrīd Japānā Aomori pilsētas Koledžā ir izvietots “Palīdzības punkta” paraugeksemplārs.

Paralēli Aumori mūsdienu mākslas centrā no 15. jūnija līdz 15 jūlijam turpinās izstāde “Itineraire” (“KLEJOTĀJI”), kurā ir apskatāma Aigara Bikšes instalācija „Labo latviešu un japāņu acīmredzamie, bet neticamie piedzīvojumi 18. gadsimta otrajā pusē”.

Instalācija ir veidota kā diorāma, kurā izvietota 18.gs stilā veidotas - latviešu zvejnieku sēta, tradicionāla japāņu zvejnieku sēta un netālu esošās ogļu raktuves, kurās strādā krievu strādnieki, tādejādi modelējot divu tautu - japāņu un latviešu iespējamo vēsturisko saskarsmi un materiālā kultūras mantojuma pieredzes apmaiņu.


Būtiska projekta sastāvdaļa ir plastalīna animācijas filmas veidošana, kas nu jau otro nedēļu tiek filmēta skatītāju klātbūtnē un fiksē ciematā notiekošās materiālās kultūras zīmju transformācijas.


1 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
jānis, 09.07.2007. 10:26:25
Komentāra reitings: 0

Laba ideja :D

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
Every word of this post conveys a deep understanding of the current situation in society :: ---- Like 6067

Phoenixefp

The more information a person learns about the world, the more they realize how much is still unknown

Lorduet

осушитель для компрессора москва <a href=www.sk-kompressor.ru/>www.sk-kompressor.ru/</a> .

osyshitel dlya kompressora_mdPt


ienāktreģistrēties