Izstāde "Nikolajs Rērihs un Latvija"

Ksenija Rudzīte, 29.10.2015., 17:45

No 2015. gada 14. novembra līdz 2016. gada 31. janvārim Mākslas muzejā "Rīgas Birža" (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta izstāde "Nikolajs Rērihs un Latvija".

	Nikolajs Rērihs (Николай Рерих). Līdzcietība. 1936. Audekls, tempera. LNMM kolekcija. Foto: Gvido KajonsNikolaja Rēriha (Николай Константинович Рерих, 1874–1947) vārds, viņa daiļrade un sabiedriskā darbība ir plaši pazīstama visā pasaulē. Mākslinieka dzīve dažādos posmos bija saistīta ar vairākām valstīm – Krieviju, ASV, Indiju u.c. Īpaša vieta Rēriha biogrāfijā ir Latvijai. Izstādes mērķis ir parādīt izcilā krievu mākslinieka saikni ar viņa senču zemi. Vizuālais materiāls un arhīva dokumenti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Liepājas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Valsts vēstures arhīva dod iespēju atklāt šo saikni vairākos aspektos.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Rēriha biedrību un sastāv no četrām daļām: "Rērihu dzimta Latvijā", "Rīga–Pēterburga: Nikolaja Rēriha kursa biedri un skolnieki", "Latvijas Rēriha biedrība (1930–1940)", "Nikolaja un Svjatoslava Rērihu Rīgas gleznu kolekcija". Ekspozīcijas kodolu veido Nikolaja Rēriha mākslas darbu kolekcija, kuru 20. gadsimta 30. gados pats autors atsūtīja uz Rīgu kā dāvinājumu draugiem. Šīs kolekcijas darbi, kas glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, atspoguļo Rēriha Indijas perioda daiļradi, iekļaujot tādus meistardarbus kā "Ceļš", "Kuluta", "Līdzcietība" u.c.

Kopā ar Nikolaja Rēriha radošo mantojumu apmeklētāji izstādē ieraudzīs Latvijas mākslinieku gleznas un grafikas darbus. Pēterburgā Rēriha paziņu lokā bija daudzi latviešu mākslinieki un kultūras darbinieki, arī vēlāk viņš interesējās par mākslas dzīves norisēm Latvijā. Kā zināms, ar Vilhelmu Purvīti, Jani Rozentālu, Johanu Valteru Nikolaju Rērihu vieno gan kopīgie mācību gadi Pēterburgas Mākslas akadēmijā, gan draudzība.

Viena no izstādes sadaļām iepazīstina ar vairāku izcilu latviešu mākslinieku daiļradi, kuri ir bijuši Nikolaja Rēriha audzēkņi Pēterburgas mākslas veicināšanas skolā. Pie Rēriha savulaik mācījušies Niklāvs Strunke, Kārlis Miesnieks, Uga Skulme, Jānis Plase, kā arī visā pasaulē pazīstamais Gustavs Klucis.
Unikāli arhīva materiāli un mākslas darbi no Liepājas muzeja stāsta par Rērihu dzimtas vēsturi un šīs dzimtas pārstāvjiem.

Īpaša ekspozīcijas daļa atvēlēta Latvijas Rēriha biedrībai, kura darbojās no 1930. līdz 1940. gadam. Dokumenti, izdevumi un fotomateriāli no Rēriha biedrības arhīva dod ieskatu šīs kultūras iestādes vēsturē un darbībā, kā arī izgaismo atsevišķas nozīmīgas personības. Minētajā periodā Nikolaja Rēriha saikne ar Latviju bija cieša un regulāra. Mākslinieks sarakstījās ar saviem domubiedriem, sūtīja manuskriptus publicēšanai. Biedrības telpās Rīgā tika atvērta pastāvīgā mākslas darbu ekspozīcija, kurā līdz ar Nikolaja un Svjatoslava Rērihu kolekciju varēja aplūkot Baltijas autoru gleznas, zīmējumus un skulptūras. Latviešu māksla šeit bija pārstāvēta ar Augusta Annusa, Anša Cīruļa, Jēkaba Bīnes, Jāņa Roberta Tillberga un citu meistaru darbiem.

Izstādes laikā skatītājiem būs iespēja iepazīties ar jaunu dokumentālo filmu "Rērihs un Latvija", kā arī apmeklēt nozares speciālistu lekcijas. Par Rēriha daiļrades dažādiem aspektiem stāstīs Latvijas Rēriha biedrības prezidents Alvils Hartmanis, Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta direktora vietnieks Vladimirs Meļņikovs (Владимир Мельников) un citi lektori. Ar Rietumu bankas un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu tapis apjomīgs izstādes katalogs.

2016. gada februārī un martā izstāde tiks eksponēta Sanktpēterburgas Valsts Rērihu ģimenes muzeja-institūta zālēs.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
A handwritten book is a book

Carpetuyf

Γεια σου, ήθελα να μάθω την τιμή σας.

JohnSax

clockchok.ru <a href=progorod76.ru/elektronnyye-prokhodnyye-Blokpost>progorod76.ru/elektronnyye-prokhodnyye-Blokpost</a> .

ff24e7b/comments_xuoa


ienāktreģistrēties