Starptautiskā protesta akcija pret roņu nogalināšanu
www.dzd.lv, 11.03.2008., 10:43„Dzīvnieku drauga fonds” aicina pievienoties akcijai pret roņu medībām, piketējot pie Kanādas vēstniecības Latvijā 2008.gada 15.martā plkst. 12.00 Baznīcas ielā 20/22, Rīgā.
Katru gadu roņu medībās Kanādā tiek nežēlīgi nogalināti vairāk kā 300 000 roņu un, kā liecina statistika, 98% no nogalinātajiem roņiem ir vecumā no 2 nedēļām līdz 3 mēnešiem. Medību sezonas sākumā roņu mazuļus nogalina, nošaujot uz ledus vai ūdenī, vai nositot uz ledus ar nūjām vai ar hakapiku (īpaša nūja ar cirtni galā, izgatavota roņu nogalināšanai). Ar cirtni pāršķeļ ronim galvaskausu un, ērtības labad, neizvelkot cirtni no galvaskausa velk roņa līķi vajadzīgajā virzienā. Roņu mazuļus tradicionāli sit ar nūju līdz nāvei. Sitot mazuļus ar nūju, nereti tie tiek tikai apdullināti, kā rezultātā mazuļi tiek nodīrāti vēl dzīvi. Arī šaušana neatbrīvo dzīvnieku no ciešanām. Bieži vien ievainoti roņi aizbēg un mirst zem ledus, šos dzīvniekus neiekļauj valdības medību statistikā.
Zinātnieki lēš, kad tika izvērstas roņu medības, kopš 1996.gada roņu skaits pamazām samazinās. Pēdējo gadu silto laika apstākļu dēļ ir samazinājies izdzīvojušo roņu mazuļu skaits, kā rezultātā roņu skaits sarūk vēl vairāk. Kanādas valdība uzsver, ka roņu skaits ir trīskāršojies kopš 1970.gada. Te gan jāpiezīmē, ka no 1950. līdz 1970.gadam, nekontrolētu medību rezultātā roņu skaits samazinājās par 66%. Roņus faktiski iznīcināja. 1970.gadā neviens nešaubījās, ka atlikušais roņu skaits nespēs nodrošināt šīs sugas saglabāšanos, tieši tāpēc tika ierobežotas roņu medības. Šo ierobežojumu, kā arī pieprasījuma krituma pēc roņu gaļas un ādām rezultātā roņu populācija sāk atjaunoties.
Fonds uzskata, ka Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm kopīgiem spēkiem vēlreiz jāmēģina pieņemt lēmumu slēgt Eiropas tirgu visiem produktiem, kas iegūti no roņiem. Saskaņā ar Eiropas Padomes direktīvu Nr. 83/1129/EEC Beļģija, Nīderlande, Slovēnija un Horvātija ir ieviesušas aizliegumu jebkādai roņu ādas produktu tirdzniecībai šajās valstīs. Latvijā, lai nodrošinātu Grenlandes roņu Phoca groenlandica balto pūkaino mazuļu un zilmuguras roņu Cystophora cristata mazuļu starptautisku aizsardzību, aizliegts komerciālos nolūkos importēt to jēlādas, miecētas vai apdarinātas kažokādas, kā arī kažokādu izstrādājumus.
Akcijas ietvaros Fonds:
• 15.februārī nosūtīja vēstules Eiroparlamenta deputātiem no Latvijas ar lūgumu atbalstīt roņu produkcijas tirdzniecības aizliegumu Eiropas Savienībā,
• līdz 15.marta akcijai un arī piketa laikā vāks parakstus vēstulei Kanādas premjerministram S.Harperam ar lūgumu Kanādas valdībai aizliegt nežēlīgās roņu medības,
• līdz 15.martam nosūtīs vēstules Latvijas Republikas 9.Saeimas deputātiem ar lūgumu ierosināt papildināt Dzīvnieku aizsardzības likumu ar aizliegumu jebkādai roņu ādas produktu tirdzniecībai Latvijā.
• 15.martā pievienosies starptautiskai dzīvnieku aizsardzības organizāciju akcijai roņu aizsardzībai, kad daudzās valstīs tiks organizētas demonstrācijas un piketi pie Kanādas vēstniecībām.
Atgādinot, ka 2008.gada dzīvnieks Latvijā ir pelēkais ronis (Halichoerus grypus), mēs, „Dzīvnieku drauga fonds”, aicinām pievienoties cīņai pret ciešanām un cietsirdību 15.marta piketā, glābjot nevainīgus dzīvniekus. Mēs ceram, ka tas ir tikai laika jautājums, kad arī pārējās valstis atzīs, ka kādas dzīvnieku sugas mazuļu iznīcināšana, jebkurā gadījumā, ir pilnīgi nepieņemama pasaulē, kuras vērtības ir līdzcietība un iejūtība.
Marcuslit
ebuca.ccHilton
Ojwdjiowkdeofjeij ifsfhoewdfeifhweui hieojkaskdfwjfghewejif eiwhfufdawdijwehfuihewguih jeifjeweijeruigherug hc.lvJeffreycaf