Eiropas Savienībā smēķē satraucoši daudz meitenes un sievietes
Kaspars Līcītis, sabiedrisko attiecību konsultants, 01.12.2005., 17:13Smēķēšana ir galvenais sieviešu mirstības cēlonis Eiropas Savienībā (ES), un smēķēšanas izraisīto nāves gadījumu skaits arvien pieaug.
2000. gadā vismaz 148 tūkstošiem sieviešu priekšlaicīgas nāves iemesls bija smēķēšanas izraisītās slimības, piemēram, vēzis un sirds saslimšanas. Tas ir apmēram 7% no kopējā sieviešu nāves gadījumu skaita. Desmitiem tūkstošu sieviešu cieš no veselības problēmām un invaliditātes. Eiropas Komisijas uzsāktās pretsmēķēšanas kampaņas HELP: Par dzīvi bez tabakas mērķis ir iedrošināt sievietes un meitenes atmest smēķēšanu.
Tendences meiteņu un sieviešu smēķēšanas izplatībā ES.
Lielākajā daļā ES dalībvalstu smēķēšana 15 gadīgu meiteņu vidū ir vairāk izplatīta nekā starp zēniem. Ļoti iespējams, ka meitene smēķē, jo:
·Viņai ir pozitīva attieksme un priekšstati par smēķēšanu, zems pašnovērtējums, zems izglītības līmenis, tieksme riskēt un nepakļauties.
·Viņas vecāki, brāļi, māsas vai draugi (īpaši tuvākie draugi) smēķē, viņa dzīvo sabiedrībā un/ vai kultūrā, kur smēķēšana tiek uzskatīta par normu, viņa nāk no nelabvēlīgas un/ vai nepilnas ģimenes, lieto alkoholu vai nodarbojas ar seksu un viņai trūkst sabiedrības atbalsta. Viņai ir augsti ienākumi, viņa ir pakļauta tabakas reklāmu ietekmei un mediju radītajam pozitīvajam priekšstatam par smēķēšanu.
Lielākajā daļā ES dalībvalstu atšķirība starp vīriešu un sieviešu smēķēšanas rādītājiem izlīdzinās.
Faktori, kas ietekmē smēķēšanas uzsākšanu un atmešanu:
-Meitenes, ļoti iespējams, uzsāk smēķēt, lai uzlabotu savu figūru (viņas uzskata, ka smēķēšana palīdz kontrolēt svaru), apvaldītu emocijas (meitenes smēķēšanu uzskata par negatīvo emociju novadītāju) un paaugstinātu pašnovērtējumu. -Sievietes turpina smēķēt līdzīgu iemeslu dēļ. Tām, kurām neizdodas atmest smēķēšanu, pārsvarā ir zemāks izglītības un nodarbinātības līmenis nekā sievietēm, kurām izdodas atmest smēķēšanu. Viņām ir arī mazāks sociālais atbalsts smēķēšanas pārtraukšanai un mazāk spēka pretoties vēlmei pēc smēķēšanas. -Kopš pirmajām reklāmām Ziemeļeiropā 1920. un 1930. gados, kas bija veltītas sieviešu auditorijai, mārketinga stratēģijas ir kļuvušas izsmalcinātākas, attīstot virkni vēstījumu, produktu un zīmolu, kas vērsti uz katru atsevišķo sievietēm domāto tirgus segmentu.
- Reklāma: meitenes un sievietes tiek uzrunātas ar vēstījumiem reklāmās, kas smēķēšanu attēlo kā pozitīvu un relaksējošu nodarbi. - Produkti: kaut arī šobrīd ES ir aizliegts lietot vārdus "maigas", "vieglas", raksturojot cigarešu stiprumu, mārketinga speciālisti, lai arī viltīgāk, tomēr joprojām cenšas izplatīt šos priekšstatus ar cigarešu paciņu krāsas palīdzību.
- Cena ir noteicošais faktors cigarešu patēriņam, īpaši sievietēm, kurām ir zemāki ienākumi nekā vīriešiem.
Smēķēšanas ietekme uz meiteņu un sieviešu veselību:
- Smēķēšana ir galvenais sieviešu mirstības cēlonis ES, turklāt smēķēšanas izraisīto nāves gadījumu skaits pieaug un turpinās pieaugt vēl daudzus gadus.
- Plaušu vēža izraisīto sieviešu nāves gadījumu skaits pieaug un sāk apsteigt krūts vēža izraisīto mirstību. - Plaušu vēža izraisīto nāves gadījumu skaits ES ir gandrīz 3 reizes augstāks nesmēķējošām sievietēm nekā nesmēķējošiem vīriešiem. Tas ir tādēļ, ka sievietes, visticamāk, ir vairāk pakļautas pasīvajai smēķēšanai, jo smēķē viņu vīri, savukārt darbavietās sievietēm nepietiek spēka pieprasīt smēķēšanas ierobežošanu.
- Smēķēšana ietekmē daudzus sievietes veselības aspektus, tajā skaitā arī reproduktīvo sistēmu.
- Smēķēšana ir galvenais cēlonis veselības nevienlīdzībai sieviešu vidū ES, jo tā ir cieši saistīta ar zemiem ienākumiem, zemu izglītības līmeni un nabadzību.
Kopsavilkums: Vai ES veic kādas efektīvas, uz sievietēm vērstas darbības?
Labas prakses piemēri ir atrodami visā ES: tiešās un netiešās tabakas reklāmas aizliegumi, ES direktīvu un rekomendāciju ieviešana, darbs ar meiteņu un sieviešu žurnāliem, lai kliedētu pozitīvos priekšstatus par smēķēšanu, pakļautības samazināšana pasīvai smēķēšanai darbā, sabiedriskajās vietās, mājās u.c.
Pašreiz ES saskaras ar sarežģītām problēmām, taču lietas labā iespējams darīt vēl vairāk. Pasaules Veselības organizācijas Vispārējā konvencijā par tabakas uzraudzību, kas stājās spēkā 2005. gada 27. februārī, minēti galvenie pasākumi, kas būtu jārealizē visā pasaulē, lai pēc iespējas efektīvāk ierobežotu smēķēšanu. Konvencijā uzsvērts, ka, izstrādājot tabakas uzraudzības politiku, liela uzmanība jāpievērš dzimumu jautājumam.
Pastāv nepieciešamība pēc programmām, kas pievērš uzmanību tam, kādēļ meitenes turpina uzskatīt smēķēšanu par pievilcīgu un kāpēc īpaši maznodrošinātām sievietēm ir grūti atmest smēķēšanu.
Par kampaņu HELP: Par dzīvi bez tabakas Kampaņa HELP: par dzīvi bez tabakas, ko organizē Eiropas Komisija, ar TV kampaņas palīdzību 25 dalībvalstīs un dažādām reklāmas aktivitātēm cenšas pārliecināt cilvēkus neuzsākt smēķēšanu vai arī atmest to.
Avoti: ·The ASPECT Consortium (2004) "Tobacco or Health in the European Union: Past, Present and Future.", Luxembourg, Office for Official Publications of the European Communities. ·Bosetti C., Levi F., Lucchini, F., Negri E., La Vecchia (2005): "Lung cancer mortality in European Women : recent trends and perspectives." Annals of Oncology, 16: 1597 – 1604. ·Didkowska J., Manczuck M., Mc Neill A., Powles J., Zatonski W (2005): "Lung cancer mortality at ages 34-54 in the European Union: ecological study of evolving tobacco epidemics.", BMJ, 331, 189-191. ·International Network of Women Against Tobacco (Europe) (2003), "Searching for the Solution: Women, Smoking and Inequalities in Europe.", London, Health Development Agency http://www.inwat.org/pdf/bostock.pdf ·International Network of Women Against Tobacco (Europe) (2005), "A European Expert Seminar on Women and Second-Hand Smoke: A European Perspective." http://www.inwat.org/BarcelonaMarch2005.htm
Marcuslit
ebuca.ccHilton
Ojwdjiowkdeofjeij ifsfhoewdfeifhweui hieojkaskdfwjfghewejif eiwhfufdawdijwehfuihewguih jeifjeweijeruigherug hc.lvJeffreycaf