Pasaules Dabas Fonda pētījums: bērnu asinīs atrasts vairāk ķīmisko vielu nekā viņu vecāku organismos

Ieva Ušča, Pasaules Dabas Fonda Komunikāciju vadītāja, 09.10.2005., 12:53

Pasaules Dabas Fonda (PDF) veiktie Eiropas ģimeņu triju paaudžu asins izmeklējumi rāda, ka mūsdienu bērnu asinīs ir atrodams vairāk sintētisko ķīmisko vielu nekā viņu vecāku organismos. Detox kampaņas ietvaros veiktajā pētījumā kopumā visvairāk ķīmisko vielu tika atrasts ģimenes vecmāmiņu asinīs (63).

Tikai nedaudz mazāk potenciāli bīstamo vielu – 59 – jau paspējis uzkrāties jaunākās paaudzes – mazmeitu asinīs. Savukārt vidējās paaudzes sieviešu organismos atrastas 49 dažādas ķīmiskās vielas. Šīs vielas asinīs nokļuvušas no ikdienā lietotajiem sadzīves priekšmetiem, pārtikas un gaisa.

PDF asins izmeklējumus veica 12 Eiropas valstīs, arī Latvijā, un tajos piedalījās 12 līdz 92 gadus vecas sievietes. Pētījumam tika izvēlētas parastas ģimenes, kurās visu triju paaudžu sievietes (vecmāmiņa, māte, mazmeita) piekrita asins paraugu analīzei. Asinīs tika meklētas 107 cilvēka radītas sintētiskās ķīmiskās vielas, no kurām tika atrastas kopumā 73 vielas. Nevienai no izmeklētajām sievietēm nav izdevies izvairīties no dažādu ķimikāliju nonākšanas asinīs – katrā organismā tika atrastas vismaz 18 ķīmiskās vielas.

Latvijā analizētās ģimenes asinīs tika atklātas ķīmiskās vielas no visām meklēto ķīmisko vielu grupām. Līdzīgi kā citviet Eiropā, arī Latvijas ģimenes mazmeitas asinīs tika atklāts vairāk ķīmisko vielu (24) nekā viņas mātes asinīs (22). Vecmāmiņas asinīs tika atklātas 27 vielas, kas kopumā ir nedaudz mazāk nekā Eiropas vidējie rādītāji. Vides ķīmijas doktors Kārlis Valters atzīst, ka līdzīga asins aina varētu būt katram Latvijas iedzīvotājam.

Vecmāmiņu organismos tika atrastas jau sen aizliegtas vielas, piemēram, agrāk lietoti pesticīdi un polihlorētie bifenili, kas tika izmantoti elektroiekārtās. Lai arī šo vielu ražošana ir aizliegta, tās joprojām ir saglabājušās apkārtējā vidē un cilvēku organismos. "Jaunās" ķīmiskās vielas, piemēram, bromētie liesmu novērsēji un mākslīgais muskuss, kas tiek izmantots kosmētikas ražošanā, biežāk un lielākās devās tika atklāti jaunākajā paaudzē. Piemēram, pētījumā lielākais polibromēto difenilēteru liesmu novērsēju skaits tika atrasts Latvijā analizētās ģimenes mazmeitas asinīs.

Liela daļa atrasto vielu tiek izmantotas apģērba, higiēnas preču, elektropreču, mēbeļu, pārtikas un daudzu citu ikdienā izmantotu vielu ražošanā. Vielu plašās izmantošanas dēļ tās nokļūst asinīs neatkarīgi no cilvēka dzīvesvietas, dzīves stila un sociālās piederības. Lai arī vielas cilvēku organismos uzkrājušās mazās devās, tās var būt potenciāli bīstamas cilvēka veselībai un ilgākā laika posmā izraisīt alerģijas, vēzi, hormonālās un reproduktīvās sistēmas traucējumus un iedzimtas kaites. Mūsdienu bērni jau piedzimst ar bīstamajām vielām asinīs un uzņem tās ar mātes pienu.

"Pētījuma rezultāti parāda, ka mēs negribot esam kļuvuši par globāla eksperimenta sastāvdaļu. Ir šokējoši atklāt, ka ikdienā lietoto preču sastāvā esošās ķimikālijas piesārņo mūsu bērnu asinis", saka Pasaules Dabas Fonda Detox kampaņas vadītājs Karls Vāgners. Viņš norāda, ka ķīmijas rūpniecībai un Eiropas Savienības politiķiem būtu beidzot jāatzīst, ka bīstamo ķīmisko vielu izmantošana netiek pienācīgi kontrolēta. Eiropas Savienības institūcijās šobrīd tiek apspriests jaunas ķimikāliju regulas – REACH – projekts. Pasaules Dabas Fonds aicina iedzīvotājus vērsties pie politiķiem un pieprasīt stingru noteikumu iekļaušanu jaunajā regulā. Tikai ar spēcīgu REACH būs iespējams nodrošināt vides un cilvēku veselības aizsardzību pret ķīmiskajiem riskiem.

Vairāk informācija pieejama: http://www.pdf.lv/index.php?sadala=123 www.panda.org/detox

2 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
edgars (dsgn@inbox.lv), 09.10.2005. 13:05:04 (ip:193.109.211.129)
Komentāra reitings: 0

sintētiski :X

xnezveersx, 09.10.2005. 13:06:16 (ip:84.245.212.70)
Komentāra reitings: 0

baijanik beibī

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā

Marcuslit

ebuca.cc

Hilton

Ojwdjiowkdeofjeij ifsfhoewdfeifhweui hieojkaskdfwjfghewejif eiwhfufdawdijwehfuihewguih jeifjeweijeruigherug hc.lv

Jeffreycaf


ienāktreģistrēties