Vardarbībai skolās jāpieliek punkts

Agnese Sladzevska, 20.11.2008., 10:51

Rīga, 20.novembris. Pēdējo gadu laikā ir veikti vairāki pētījumi, kas apliecina, ka liela daļa Latvijas skolēnu savās klasēs un skolās emocionāli nejūtas labi.

Iepazīstoties ar Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pētījumu, 40% skolēnu savās klasēs jūtas nepieņemti un neiederīgi dēļ vienaudžu savstarpējās neiecietības. Bērnu un jauniešu uzticības tālruņa dati apliecina, ka vidēji katrs ceturtais skolēns Rīgā vienu vai divas reizes ir piedalījies vardarbībā pret citiem skolēniem, savukārt, katrs ceturtais aptaujātais pieļauj, ka varētu piedalīties vardarbībā pret citu skolēnu, kas nepatīk.

Lai mazinātu vienaudžu savstarpējo vardarbību un neļautu nevienam palikt vienaldzīgam, vienlaicīgi Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Zviedrijā ar Swedbankas atbalstu, ir izstrādāts projekts "Punkts", kas kompleksi risina ar pusaudžu vardarbību jeb mobingu saistītos jautājumus.

Projekta "Punkts" mērķis ir: 1) aktualizēt pusaudžu savstarpējās vardarbības problēmu skolās;
2) iesaistīt pusaudžus, pedagogus un citus skolu darbiniekus šīs problēmas risināšanā; 3) neļaut nevienam palikt vienaldzīgam par šo problēmu, bet kļūt līdzatbildīgiem par notiekošo skolās; 4) nodrošināt atbalstu gan vardarbības upuriem, gan pāridarītājiem; 5) veidot draudzīgāku vidi skolu un klašu kolektīvos.

"Bērnu un jauniešu vecumā, kad veidojas personība, atvērta saruna un izpratne par emociju un saskarsmes nozīmi ir ļoti svarīga," saka Toms Siliņš, Swedbank valdes loceklis Latvijā. "Runāt par šo jautājumu, iesaistot pašus bērnus un jauniešus, atbilst vienai no Swedbank pamata vērtībām – atvērtībai. Atvērtība nozīmē – saskatīt lietu būtību, meklēt risinājumus un būt personīgi ieinteresētiem tos īstenot. Vissvarīgākais šādos jautājumos – nebūt vienaldzīgam. Ja katrs spersim kaut mazu soli, kopā varam paveikt lielas lietas!"

"Ir svarīgi apzināties, ka mūsu katra spēks ir darīt nelielas, bet nozīmīgas lietas, lai pieliktu vienaudžu savstarpējai vardarbībai punktu, tādejādi izglābjot kāda bērna dzīvi gan pārnestā, gan tiešā nozīmē. Pārmaiņas sākas ar mums pašiem. Tas, ko mēs runājam, kā uzvedamies savās ģimenēs, darba vietās, sabiedrībā kļūst par paraugstundu mūsu bērniem, ko viņi paņem kā savu modeli attiecībās ar saviem vienaudžiem," saka Agnese, Megne, Centra "Dardedze" valdes priekšsēdētāja.

Viena no projekta galvenajām aktivitātēm, kas tiek uzsākta ceturtdien, 20.novembrī, ir radošais konkurss 5. – 9.klasēm "Drosme draudzēties". Radošā konkursa forma izvēlēta tādēļ, lai pozitīvā gaisotnē, bez didaktikas, radītu tādus spēles noteikumus, kur savstarpējām ķildām un vienaudžu izstumšanai no kolektīva nebūtu ne laika, ne spēka, ne vajadzības. Konkursu piekrituši atbalstīt un kļūt par žūrijas locekļiem un padoma sniedzējiem klasēm, kas piedalīsies konkursā, sabiedrībā labi zināmas un cienītas personības: Gustavo, Andris Vītoliņš, Gatis Rozenfelds, Māra Upmane – Holšteina, Čižiks, Ojārs Pētersons, Gunārs Kalniņš, Vilis Daudziņš, Agris Daņiļevičs, Žanete Skarule, Rūdolfs Budze, Dace Ozola, Valters Krauze un Baiba Sipeniece.

Konkursa gaitā, iesaistoties 100% visai klasei, pusaudži izstrādās plakātus, video, dziesmas un īstenos pasākumus ar moto "Vardarbībai jāpieliek punkts". Labākie darbi tiks izmantoti nākamā gada kampaņā, lai paši pusaudži uzrunātu savus vienaudžus plašākā mērogā caur dažādiem masu mediju kanāliem.

Sadarbībā ar Rīgas Bērnu un jauniešu muzikālo teātri "Rībēja mute", mūzikla "Klase" laikā tiks uzrunāti pusaudži, aicinot spert pirmo soli, lai mainītu situāciju savās klasēs, un kļūtu par pirmajiem, kas sasveicinās ar klases biedru, kuram visi mēdz iet garām kā tukšai vietai, vai izvēlēties savā sporta komandā to, kuru visi vienmēr atstāj kā pēdējo.

Līdz decembrim tiks apmācīt 100 Latvijas klases audzinātāji, viņiem tiks piedāvātas praktiskas metodes, kā nejusties bezpalīdzīgiem vienaudžu savstarpējās vardarbības situācijā, un kā padarīt savu audzināmo klasi par draudzīgāku, emocionāli saliedētāku un iecietīgāku vidi.

Līdz šī gada beigām 5. – 9. klases var pieteikties un apmeklēt Centrā "Dardedze" īpašu klašu saliedēšanas programmu, kurā tiek uzrunāta mobinga tēma un modelēti iespējamie problēmsituāciju risināšanas veidi.

Projektā tiek izstrādāta īpaša mājas lapa www.punkc.lv, kurā pusaudži var uzzināt vairāk par mobinga tēmu, kā arī sekot līdzi konkursa un projekta aktualitāšu gaitai.

Centrs "Dardedze" ir nevalstiska organizācija, kas 2001. gadā tika izveidota ar mērķi vienkopus piedāvāt kompleksu un profesionālu palīdzību vardarbības gadījumu risināšanā. Ilgstošā pakalpojuma nodrošināšanas pieredze ļāvusi uzkrāt zināšanas par vardarbību kā sociālu parādību, kā arī attīstīt darbiniekos prasmes un iemaņas ne tikai atklāt un veiksmīgi rehabilitēt no dažādām vardarbības formām cietušus bērnus, bet arī pārstāvēt bērnu intereses tiesā. Šo gadu laikā, "Dardedze" ir veicinājusi dialogu dažādu profesionāļu vidū, ar mērķi nodrošināt veiksmīgāku sadarbību, veicināt prasmi atpazīt vardarbību un pieņemt profesionālu un kompetentu lēmumu.

Paralēli rehabilitācijas darbam jau no pašiem organizācijas darbības pirmsākumiem "Dardedze" aktīvi darbojusies arī vardarbības prevencijas jomā, organizējot un vadot apmācību seminārus, kā arī izstrādājot dažādas publikācijas, ar mērķi sniegt nepieciešamās zināšanas par vardarbības fenomenu profesionāļiem, bērnu vecākiem un plašākai sabiedrībai kopumā, kā arī nodrošināt ar saprotamu informāciju par vardarbības prevenci pašus bērnus.

Projektu atbalsta Swedbank, DDB Latvija, Rīgas Domes Labklājības departaments un draugiem.lv.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
Hi, ego volo scire vestri pretium.

OliviaSax

Каркасный дом с панорамными окнами: современный стиль для вашей семьи каркасные дома спб <a href=karkasnye-doma-v-spb178.ru>karkasnye-doma-v-spb178.ru</a> .

karkasnyy_dom_lbkn

Sveiki, aš norėjau sužinoti jūsų kainą.

TedSax


ienāktreģistrēties