Projekts "antiRASISMS"
Edgars Grigorjevs, 10.11.2006., 06:57Šajā mainīgajā laikā, kad visapkārt rosās daba un rudens spītīgi pārtop ziemā, Madonas pilsētā tika realizēts neformālas jauniešu grupas "Par&Pret" iniciatīvu projekts "antiRASISMS. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības komisijas neformālās izglītības programmas "Jaunatne" un Madonas pilsētas domes, Madonas pilsētas 1.vidusskolas finansiālu atbalstu.
Tas izpaudās sekojoši, Madonas pilsētas 1.vidusskolā uz 5 dienu ilgu apmācības semināru sabrauca 22 jaunieši no visas Latvijas, tai skaitā no Liepājas, Kuldīgas, Tukuma, Valmieras un citām vietām. Seminārā jaunieši iepazinās, izveidoja komandu, aktīvi līdzdarbojās dažādās spēlēs un uzdevumos, ieklausījās lekcijās, diskutēja un izteica savu viedokli par mūsdienu biedu – rasismu! Projekta mērķis ir sekmēt jauniešu un sabiedrības izpratni par rasismu un rast konkrētus risinājumus šai problēmai.
Apmācības semināra laikā paralēli neformālajai gaisotnei, aktīvajām diskusijām un aktivitātēm, jauniešu radīja bukletu, kas vēstī sabiedrībai to, kas ir rasisms un katram dalībniekam tika dāvāts arī t-krekls ar “antiRASISMA” simboliku. Pēc pašu dalībnieku domām, buklets ir laba ideja kā informēt par rasismu citus un labs materiāls turpmākai jauniešu izglītošanai, tas ir viegli un labi uztverams, interesants. Visas seminārā gūtās zināšanas, pieredzi, emocijas, idejas jaunieši virzīs tālāk savās dzīvesvietās, organizējot katra spējām un resursiem atbilstošas aktivitātes – diskusijas draugu lokā, audzināšanas stundas skolās, informatīvās akcijas pilsētās, sacerot dziesmu vai dzejoli, organizējot koncertu, festivālu, teātra izrādi u.tml.
Projekta organizatori pēc semināra izvērtējuma ir ļoti gandarīti, jo lielākajai daļai jauniešu viņu sākotnējie mērķi attaisnojās, kā arī viņi ieguva daudz jauna gan ideju un garīgo vērtību ziņā, gan lietderīgi pavadīja laiku un izteica savu viedokli, uzklausīja citus. Motivācija, kas tika izvērtēta pēc pieteikuma anketām, ir bijis labs pamats veiksmīgai projekta īstenošanai, ko pierāda jauniešu pašiniciatīva un vēlme darboties, pēc semināra atgriežoties mājās.
Vislabāk jauniešiem ir patikusi brīvā un neformālā gaisotne, kas radīja atbrīvotību, tajā pašā laikā spējot koncentrēties un gūt jaunas zināšanas, veikt uzdevumus, kā arī sakoptā pilsēta, iespēja darboties praktiski, organizētība, trenerīši, diskusijas un citas aktivitātes. Semināra izvērtējums atspoguļojas arī vērtējumā skaitļos 8,85 punkti no 10.
Apmācības semināra laikā notika atklāts pasākums “Karstā diskusija”, uz kuru tika aicināti daudzi viesi, bet ieradās tikai daži. Tomēr, neskatoties uz to, jaunieši šo diskusiju, kurā par rasismu varēja izteikties jebkurš interesents, vērtē kā lietderīgāko, jo dalībnieki mācējuši ieklausīties viens otrā, bijuši iecietīgi. Semināra tēmas bija arī ksenofobija (bailes no ārzemniekiem), neiecietība, tolerance, diskriminācija, kuras, tāpat kā rasisms, tika aplūkotas no teoloģijas, psiholoģijas, cilvēktiesību un likumdošanas puses.
Semināra dalībnieku un projekta organizatoru galvenās atziņas – jāsāk mainīt sevi, tikai tad pasaule mainīsies; jaunus izaicinājumus vieglāk ir pārvarēt kopā; latviešiem ir jāmācās sadzīvot arī ar vizuāli atšķirīgo; rasisms no teoloģijas viedokļa nepastāv; tolerance jāmāca jau no mazotnes; nekļūt neiecietīgam pret neiecietību; negaidīt apzinīgumu no citiem, bet pašam sākt rīkoties; respekts pret brīnumu – kultūru noteiks iecietības stabilitāti! Ceram, ka šie secinājumi palīdzēs katram atrast savu pareizo pieeju ikdienas dzīvei un uzdrošināties kaut ko mainīt!
Lielu pateicību un sirsnīgu paldies par atbalstu, ieguldījumu neformāla jauniešu grupa teic Madonas pilsētas domei, Madonas pilsētas 1.vidusskolai, A/S “Cesvaines piens” un īpaši Gitai Mickevičai, A/S “Lazdonas Piensaimnieks” tirdzniecības, atpūtas centram “Efeja” un īpaši Solvitai Dreimanei, lektoriem – Guntaram Paeglim, Anitai Prodniecei, Dacei Lukumietei, Marikai Burkevičai, Guntai Strodei un pārējiem labvēļiem.
Ceram uz tālāku sadarbību ar jaunizveidoto jauniešu “antiRASISTU” komandu un novēlam ikvienam atcerēties un aizdomāties par Koretas Skotas Kingas vārdiem:
“Netaisnība kādā pasaules vietā ir netaisnība visā pasaulē!”.
Foto un raksta autors – neformālas jauniešu grupas “Par&Pret”, projekta vadītājs: Edgars Grigorjevs
Josephfruck
manuscripts underwent in the MiddleEpiphonehvf
the spread of parchment.Zodiacidl