Informācija par pasākumu
Norises laiks: 10.septembris, 2009, ceturtdiena - 11.septembris, 2009, piektdiena
Plašāk: Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūts sadarbībā ar Baltijas—Vācijas Augstskolu biroju un Konrāda Adenauera fondu aicina piedalīties starptautiskā konferencē "Divdesmit gadi pēc Berlīnes mūra krišanas: atmiņas politika un demokratizācija Eiropā", kas notiks Rīgā Latvijas Universitātē 2009.gada 11.—12.septembrī. Aicināti visi interesenti.
Divedesmit gadus pēc 20.gadsimta nogales nozīmīgākā vēsturiskā notikuma, Berlīnes mūra krišanas, bijušajā komunistiskajā Austrumeiropā ir izveidojušās jaunas demokrātiskas valstis. Daudzas no agrākā Varšavas bloka valstīm ir kļuvušas par pilntiesīgām Eiropas Savienības un NATO dalībvalstīm.
Viens no būtiskākajiem jauno demokrātiju uzdevumiem ir bijusi pagātnes apzināšana. Lai konsolidētu savus demokrātiskos režīmus, šīm valstīm nācās apstrādāt savu komunistisko pieredzi caurredzamā veidā un balstoties tiesiskas valsts pamatprincipos. Neskatoties uz to, divdesmit gadu ilgā postkomunistiskā demokratizācija ir atstājusi neatbildētus daudzus jautājumus par atmiņas politiku gan iekšpoliskajās debatēs, gan starptautiskajā politikā.
Darbs ar autoritārā režīma mantojumu šķiet esam permanents jauno Eiropas demokrātiju uzdevums, kurš ir pelnījis tālāku pētniecību. Salīdzinājumi ar citām valstīm ar aktīvu atmiņas politiku, piemēram, pēckara Vāciju, joprojām piedāvā svarīgas atziņas šajā aspektā. Šā iemesla dēļ Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūts organizē starptautisku konferenci par atmiņas politiku pēc padomju bloka sabrukuma.
Konference būs multidisciplināra, ietverot politikas zinātnes, vēstures, tiesību, socioloģijas un komunikāciju studiju aspektus. Sekcijas būs veltītas sekojošiem jautājumiem:
Atmiņas politika un demokrātijas nākotne Austrumeiropā;
Vācijas pieredze un tās relevance Eiropas mērogā;
Atmiņas politikas "jaunais vilnis" — Eiropas Savienības nozīme;
Pārejas taisnīgums (transitional justice) un atmiņas politikas tiesiskie aspekti;
Austrumeiropas historiogrāfija un tās transformācijas;
Atmiņas politika Krievijā — iekšpolitiskie un ārpolitiskie aspekti;
Atmiņas politika un kolektīvā atmiņa — konflikts vai dialogs.
Konferences darba valodas — angļu, vācu un latviešu. Konferences programma angļu valodā.